top of page

E-COMMERCE TRENDY

 

Technologie mění to, jak lidé na internetu nakupují. A není tomu jinak ani s nákupem oblečení. Mění se procesy, vyvíjí a zrychlují se způsoby doručení a nákup se pro každého co nejvíce personalizuje. Popisujeme 6 největších trendů. 

Nejdůležitější trendy v on-line nákupech.

61 %

Vyhledávání pomocí obrázků 

59 %

Uživatelské recenze

53 %

Tabulky velikostí

30 %

Seznam přání a slevy 

26 %

Vyhledávání podle oblíbených značek

25 %

Nakupování podle outfitu 

22 %

Nabídka podobných produktů

21 %

Produktové video 

20 %

Vyhledávání podle materiálu 

17 %

Mobilní aplikace 

14 % Články o módních trendech

7 % Filtry pro udržitelné produkty

6 % Chatovací robot

Otázka: Které z následujících trendů považujete za důležité, když nakupujete módu na internetu? Vyberte od 3 do 5 odpovědí.

1

Vyhledávání pomocí obrázků

Na prvním místě v tom, jak chtějí zákazníci nakupovat módu, zvítězilo vyhledávání pomocí obrázků/fotek. 

 

Zdlouhavý proces, ve kterým musí zákazník hledat značku a znát názvy jednotlivých kousků oblečení, se stává díky moderním technologiím minulostí. Společně s technologickými giganty jako je Amazon, Alibaba a Google tuto funkci teď implementují i módní e-shopy jako ASOS nebo Nordstrom. 

 

Jednoduše pořiďte fotku na ulici nebo vyhledejte fotku vašeho oblíbeného kousku. Modely strojového učení jednotlivé produkty rozpoznají a vyhledají pro vás podobné.

 

Vyhledávání na GLAMI pomocí fotek funguje na mobilu/tabletu nebo v aplikaci. 

www.glami.cz_visual-search_results_da66f
Group 9.png

2

Uživatelské recenze

Na druhém místě skončily uživatelské recenze, které jsou jednou z nejpoužívanější pomůcek při online nákupech módy. Zákazníci sledují, jak u dané značky sedí velikosti, jaký je materiál na dotek nebo jestli sedí barva podle obrázku. Jednoduše to, co na internetu vidět nemůžou.

 

Velké obchody jako je Alibaba a Amazon už mají možnost recenzí dávno.

 

GLAMI spustilo novou službu GLAMI TOP. Jako vyhledávač módy chce zákazníkům poskytnout veškeré informace, které potřebují pro pohodlný nákup módy online. 

Recenze vždy nebo téměř vždy sleduje téměř třetina respondentů a další třetina často.

shutterstock_564169753.jpg
copy-kdyz-si-objednate-modu-na-internetu

58 % zákazníků uvedlo, že v posledních 3 měsících hodnotilo převážně pozitivně.

Snímek obrazovky 2020-01-17 v 15.30.18.
fit_vis_5-blog-full.jpg
15592850042001153288.jpg

3

Tabulky velikostí

Největší obavou u nakupování módy online je, že nám produkt nebude sedět velikostně. Tak jednoduchá funkce jako tabulka doporučených velikostí může výběr opravdu usnadnit.

Existuje několik způsobů, jak zákazníkům pomoci s výběrem velikosti. Obchody kladou další dotazy týkající se měření, typu postavy a velikosti oblečení, které mají lidé rádi - např. přiléhavé nebo nadměrné velikosti.

 

Některé e-shopy – jako například Zoot – mají všechny kousky na webu převedené na jejich jednotné velikosti. Kdo má tedy na Zootu velikost M, má ji pravděpodobně u všech kusů na webu. Další e-shopy šly ještě dál a porovnávají velikosti se slavnými značkami. Například Nike velikost bot, kterou zná většina lidí. Tuto technologii využívá například virtuální řešení Virtusize, které implementuje britský prodejce ASOS.

4

Vyhledávání založené na oblíbených značkách a uložených produktech

Každý rok se objevují další a další e-shopy. Momentálně jsou zákazníci přehlceni šíří nabídky, a tak začínají čím dál tím více filtrovat podle oblíbených značek. To platí zejména, pokud se bavíme o maloobchodech s různými značkami. 

Funkce filtrování a ukládání je dobře implementována například na evropském second-hand projektu Vinted, kde můžete z výsledku vyhledávání některé značky i vyloučit. Najdete ji i na GLAMI nebo například u prodejce módy Answear. 

42bd60b9206e3dc8e9c23079f68965ab_fitted_

5

Seznamy oblíbených položek

a notifikace o slevách

Všichni tíhneme k co nejvíce efektivnímu využití času. Jiné to není ani v případě nákupů online. Když se k tomuto faktu připojí i to, že rádi nakupujeme ve slevách, vznikne důvod, proč jsou seznamy oblíbených položek s notifikacemi – ve chvíli, kdy se položka dostane do slevy – tak žádané.

 

Jednoduše si kousek, co se vám líbí, dáte do seznamu oblíbených/seznamu přání a ve chvíli, kdy se zlevní vám dá e-shop vědět emailem nebo notifikací (v případě že máte mobilní aplikaci). Seznamy přání s notifikacemi najdete již ve spoustě obchodů, nechybí ani GLAMI. 

download (1).png
www.glami.cz_uzivatel_natalia-romanova-3
Snímek obrazovky 2020-01-23 v 15.21.15.
Group 10.png

6

Nakupování podle outfitu

Inspirace a trendy jsou v módě obrovskými tématy. Oblečení si vybíráme podle časopisů, influencerů, videí nebo reklam. Tedy podle již hotových outfitů. Koneckonců,  vždy je cílem, aby nám k sobě kousky ladily. 

 

Proto několik e-shopů přišlo se způsobem, jak nakupovat přímo podle outfitu. Na jejich webu si najdete fotku modelky nebo influencera, který se vám líbí – ať už outfitem nebo třeba tím, že má také hnědé vlasy. A na dané fotce máte označené všechny produkty, které si na webu můžete rovnou koupit. Vyzkoušejte například na About you. 

50 % zákazníků se inspiruje módními fotografiemi a pak nakupují podobné kousky.

Snímek obrazovky 2020-01-17 v 15.53.47.
shutterstock_737856142.jpg
bottom of page